one day AÖF
 "tek günde ders geçme tekniği"
28 yıllık ALFA Akademi güvencesiyle
AÖF koordinatörü / Rehber öğretmen  
Sinan Hoca: 0530 411 6630 
Yeni üyelik    |    Üye Paneli
 
   

Açıköğretim Mezunları KPSS'de Eşit Şartlarda mı Yarışıyor?

Açıköğretim Mezunları KPSS'de Eşit Şartlarda mı Yarışıyor?

Açıköğretim Mezunları KPSS'de Eşit Şartlarda mı Yarışıyor?

Her üniversite öğrencisi gibi Açıköğretim Fakültesi öğrencileri de okul bitimini müteakip iş bulma telaşı içerisine girmektedirler. Ülkemizde iş ararken en önemli alternatif ise devlet kurumlarıdır . Devlet kurumlarının işe almada en önemli kriteri ise herkesin bildiği gibi KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı, A grubu ve Öğretmenlik için her yıl , B grubu kadrolar için ise iki yılda bir (çift yıllarda)  Lisans öğrencileri için,   Temmuz ayında; Lise – Önlisans öğrencileri için,  Eylül ayında yapılan bir sınavdır. Bu çerçevede 2020, 2022, 2024... yılında hem B grubu hem A grubu sınavı yapılacaktır. Kamu Personeli Seçme Sınavı, tüm adaylar için belirli alanlarda test tekniğine göre hazırlanmış sorulardan oluşan objektif bir sınavdır. Dolayısıyla Açıköğretim Fakültesi mezunu ile Gazi Üniversitesi mezunu arasında hiçbir fark yoktur .

Yıllardır içinde olduğumuz eğitim hayatı sürecinde , hem örgün okul hem açıköğretim mezunları ile tartıştığımız konuların başında KPSS'de eşit olup olmadıkları sorunsalı gelir. Genelde açıköğretim mezunu arkadaşlar , matematik vb. derlerinin zayıf olduğundan veya örgünün çok daha farklı olacağından dem vurarak eşit bir yarışta olmadıklarını söylerler. Eskiden bunun böyle olmadığını uzun uzadıya anlatmamız gerekirdi. Ancak artık açıköğretim mezunları bırakın KPSS B ve öğretmen kadrolarına atanmayı; müfettiş, uzman, hakim, denetmen ve kontrolör yardımcılığı gibi kadrolarında kendilerine yer bulmaya başladılar.

Meramımızı bir örnek üzerinden, ayağı yere basan ve ülke gerçeklerini dikkate alan bir şekilde anlatmaya çalışalım. X üniversitesinin İİBF'nin İktisat bölümü ile AÖF İktisat bölümünü ele alalım.

1-Okutulan ders kitapları açışından değerlendirme yapmamız gerekirse ; X üniversitesinde okutulan ders kitabı, ya ders hocasının kitabı (kitabı yoksa genelde notlarının yeterli olduğunu vurgular ) ya da bir başka hocanın ders kitabını tavsiye eder. AÖF iktisat bölümüne baktığımızda ise sadece bir kitabı 8-10 değerli hocanın ünite paylaşarak yazdığı görebilmekteyiz. Seçilen hocalar Anadolu Üniversitesiyle kalmamakta, Türkiye'nin en seçkin hocalarına yazdırılmaktadır.

2-Örgün/Uzaktan eğitim kıyaslaması açısından baktığımızda ; Türkiye gerçekleri göz önüne alındığında, X üniversitesinde iktisat bölümü öğrencisi de diğer bir çok yerdeki öğrencide olduğu gibi örgün üniversiteyi aöf öğrencisi (derse gitmeden) gibi okuma alışkanlığı var. Bu ve benzeri bölümlerde ders devam mecburiyeti olan çok nadir ders vardır. (Teknik ve uygulamalı bölümler hariç)

3-KPSS sınavı açısından baktığımızda; X üniversitesinde iktisat bölümü öğrencisi veya açıköğretim öğrencisi için durum çok farklı değil. Okul bir şekilde bittikten sonra eğer KPSS'ye girme niyetleri varsa oturup her şeye sıfırdan başlamaları ve sınava uygun kaynakları bitirmeleri gerekmektedir. Son yapılan KPSS sınavında Türkiye geneli iktisat ortalaması 4 'ün biraz üzerinde olduğu dikkate alınırsa durum daha iyi anlaşılacaktır.

Sevgili arkadaşlarım, özetle siz gerçekten kazanmak istediğiniz kadroyu kafanıza oturtmuş ve gereken çalışmaları yapmışsanız gerisi tamamen palavra olmakta. Özellikle mülakat süreci, çalışılan kaynak vb. konularında sizden gelen talepleri de dikkate alarak, bu mevzuyu tartışmaya devam edelim…Kolaylıklar....

one day AÖF
12.12.2023
 Ücretsiz GÜMÜŞ NOTLAR  21.05.2024
Anadolu AÖF Sınav giriş belgeleri.
ATA AÖF ders Özetleri
GÜZ ARA sınavı / Gümüş notlar hazır
AÖF'te 2 yıllıktan 4 yıllık hangi bölümlere geçiş yapılabilir?
AÖF Not Hesaplama Robotu
Anadolu AÖF Sınav sorumluluk üniteleri.
Anadolu AÖF 2021 yaz okulu
Anadolu AÖF ders özetlerinin GÜNCELLEMELERİ
Ücretsiz çözümlü DENEME sınavları
BİZİ INSTAGRAM'DAN TAKİP EDİN

CANLI REHBERLİK

AÖF AKADEMİK TAKVİM
Anadolu ve ATA AÖF 2023-2024 Güz-Bahar dönemi ve Yaz okulu akademik takvimi için tıklayınız.

AÖF BÜROLARI
Açıköğretim Fakültesi Ankara, İstanbul ve diğer tüm illerdeki büroların adresi ve telefonu için tıklayınız.

AÖF NOT HESAPLAMA ROBOTU
Dönem not hesaplama robotu için tıklayınız

ONLİNE DERSLER
Matematik 1-2, Genel Matematik, İngilizce 1-2 , İktisata Giriş 1-2, Genel Muhasebe 1-2, Mikro İktisat, Türk Dili-2, Maliye Politikası-2 dersleri için online kurslarımız devam etmektedir.

 
Facebook
üzerinden takip et

Rehberlik panelinden Online soru sor

Kurs Merkezimize
ulaşın

KPSS panelinden
soru sorun
 
Alfa Bilgisayar Tek.Yay.Ltd. Şti.© 1997
Sitede yer alan tüm içeriğin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Karyağdı/4 sokak Alfa Akademi Ap. No:17 Elmalı/ Antalya
bilgi@onedayaof.com Tel: 0312 346 40 30